Co przed nami

 

 NOWY ROK 2022 - ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY.

Drodzy Pielgrzymi, Caminowicze.

Żyjemy w dziwnych czasach, każdy to przyzna, ale..żyjemy, a jak żyjemy to pielgrzymujemy, pielgrzymujemy zaś by poczuć że żyjemy.

Czas  nabrać wiatru w żagle a świeżego powietrza w płuca i Ultreia!

 

CO PRZED NAMI :

 * 03.12. tego jeszcze nie było - Mikołajki na Drodze św. Jakuba Via Regia. Pielgrzymka piesza nowo zmodernizowanym odcinkiem Canmino z Zacharzowic do Toszka. Rozpoczęcie Mszą św. w kościele pw. św. Wawrzyńca w Zacharzowicach o godzinie 9:00. Do przejcia jest odcinek około 9 km. W okolicy godziny 13:00 na pielgrzmów czeka słodki poczęstunek a później będzie możliwość nabycia unikatowych ozdób świątecznych wykonanych przez pacietów szpiltala psychiatrycznego w Toszku. Serdecznie zapraszamy.

 
* 8 stycznia 2023 (Niedziela) zapraszamy na Caminowe kolędowanie w restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach o godzinie 16:00

 

CO ZA NAMI:


Rok 2022 rozpoczęliśmy od pielgrzymki do Sączowa 2 stycznia o godzinie 7:15 wyruszyliśmy z parkingu leśnego w Wymysłowie, by przybyć na Mszę św. o godzinie 9:00 z intencją o wstawiennictwo św. Jakuba Apostoła dla opiekunów szlaku i wszystkich pielgrzymów w Nowym 2022 Roku.

* 15 stycznia o godzinie 17:00 w Restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach odbyło się  CAMINOWE KOLĘDOWANIE ze świętym Jakubem.

* 26 stycznia - zimowa pielgrzymka piesza Rudy - Jankowice - Rudy.

* 21-go marca - wiosenne Caminowe spotkanie w Winiarni "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach. O swoim Camino opowiedzieli nasi przyjaciele Tomasz i Grazyna Witoszkin.

* 26-go marca - Otwarcie Sezonu Pielgrzymkowego 2022. Pielgrzymka piesza Radzionków - Piekary Śląskie. Opcja 2 - Sączów - Piekary Śląskie.

 * 23-go kwietnia - Wspólnie z autorami bloga "Muszle w Plecaku" zaprosiliśmy na pielgrzymkę pieszą z Toszka do Kleszczowa - z okazji 5 rocznicy pierwszego przejścia Śląsko-Morawską Drogą św. Jakuba. Do przejścia było ok. 21 km. Pielgrzyumkę rozpoczęliśmy Mszą św. W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku o godzinie 8:00. Wyjście na szlak indywidualnie według opisu trasy. O 12:00 zebraliśmy się w kościele w Poniszowicach na modlitwie Anioł Pański. W Pławniowicach na placu za Strażą Pożarną słodki pocżęstunek i kawa. Do kościoła w Kleszczowie dotarliśmy o godzinie 16:00, tam krótkie nabożeństwo przed Przenajświętszym Sakramentem oraz poświącenie kolejnej kapliczki św. Jakuba Apostoła.

 * 17 maja w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach odbyło się  Nabożeństwo Majowe ze św. Jakubem z udziałem nszego opiekuna duchowego księdza Grzegorz Lepiorza.

* 12 czerwca odbyła się pielgrzymka autokarowa do Brzeska.

* 21 czerwca odbyło się kolejne tym razem  Letnie Spotkanie Caminowiczów tradycjnie w winiarni restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach.

* 24 czerwca - 8 rocznica powstania Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino. Tego dnia w kościoła św. Barbary w Bytomiu odbyła sie Msza św. w intecncji założycieli GKPC oraz opiekunów Dróg św. Jakuba na Śląsku którą odprawił nasz opiekun duchowy ks. Grzegorz Lepiorz.

* 23 lipca II Tarnogórski Dzień Jakubowy.

* 24 lipca - Jarmark Jakubowy w Toszku.

* 17 września - pielgrzymka rowerowa - Drewniane kościoły przy Sląsko-Morawskiej Drogi św. Jakuba.

Rozpoczęliśmy Mszą św. o godz 8: 00 w Kościele Wniebowzięcia NMPw Gliwicach następnie drogami polnymi i leśnymi do Kościoła św. Trójcy w Rachowicach z Rachowaic ok. 3 km. do Kościóła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach. Kolejny Kościoł św. Bartłomieja w Smolnicy. Z kościoła w Smolnicy do Kościoła św. Michała Archanioła w Żernicy skąd powrót do Kościoła Wniebowzięcia NMP na ul. Kozielską w Gliwicach gdzie zaczynaliśmy naszą pielgrzymkę.

* 21.09.  - odbyło się Jesienne Spotkanie Caminowiczów w Restauracji "SedLaczek" w Tarnowskich Górach. O swoim Camino opowiedział 7 letni Wojtek który przeszedł już ze swoim tatą Darkiem pół tysiąca kilometrów po Drogach św.Jakuba.

* 15 października odbyło się Uroczyste Otwarcie Śląsko-Morawskiej Drogi św. Jakuba. Pielgrzymka piesza Racibórz-Bojanów-Krzanowice, Strahovice (CZ)(ok. 20 km.)

 * 26.10.2022 - Różaniec ze św. Jakubem w parafii Wniebowzięcie NMP w Zbrosławicach.

* 11 listopada - Jak co roku 11 listopada w dniu Narodowego Święta Niepodległości odbyła się Patriotyczna Pielgrzymka Piesza która w tym roku poprowadziła na trasie Zabrze-Rokitnica - Bytom-Miechowice - Zabrze-Rokitnica (tam i z powrotem ok. 12 km.) Rozpoczęliśmy Mszą św. o godzinie 7:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu Rokitnicy. po niej przeszliśmy do rokitnickiego sanktuarium MB Szensztackiej, przez zabytkowe osiedle Ballestrema doszliśmy do budynku Ratusza pod tablicę upamiętniającą mieszkańców Zabrza-Rokitnicy internowanych i deportowanych do Rosji Sowieckiej. Następnie w Bytomiu-Miechowicach kolejno: Pałac Thiele-Winklerów (odpoczynek), zwiedzanie Domu Matki Ewy oraz Ostoi Pokoju, przejście pod pomnik wagon miejsce pamięci Deportacji Ślązaków, miejsce Tragedii Miechowickiej, zwiedzenie bunkra z czasów II wojny światowej, zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą śp. ks. Jana Frenzela. 

W roku świetym Jakubowym warto skorzystać z takiej oto propozycji:

Pomysł nazwaliśmy roboczo - "Pielgrzymka od św. Jakuba do sw. Jakuba...poprzez św. Jakuba", Pielgrzymkę należy rozpocząć od kościoła św. Jakuba w Lubszy i poprzez kościół stacyjny pw. św. Jakuba w Sączowie (odpusty) dojść do kościoła św. Jakuba w Sośnicowicach. Tym sposobem można nawiedzić wszystkie dwa kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła które są położone w diecezji gliwickiej. Cała trasa to nieco ponad 100 km. Po odbyciu pielgrzymki otrzymuje się specjalny certyfikat. Warunkiem jest udokumentowanie drogi pieczątkami w paszporcie pielgrzyma. Nie trzeba przechodzić Drogi jednym ciągiem, można podzielić jej przejście na etapy. Pytanie kierować do Piotra 662-28-17-28.

 

Wszystkich Was pozdrawiamy bardzo serdecznie "Buen Camino" i do zobaczenia na szlaku:)

                                           Jest już dostępny Certyfikat na górnośląski odcinek Drogi św. Jakuba.

 

Jak go otrzymać? Należy przejść pieszo nie mniej niż 100 km naszym odcinkiem Via Regia i udokumentować to pieczątkami w paszporcie pielgrzyma.

Nie jest konieczne aby przejść całe 100 km jednym ciągiem. Można te 100 km podzielić na jednodniowe odcinki, ważne aby łącznie po podsumowaniu było to nie mniej niż 100 km. Następnie zgłosić ten fakt mailowo na adres certyfikaty@camino.net.pl do Tomasza i Grażyny Witoszkin autorów projektu Certfikatu. Buen Camino.

Certyfikat wysyłany jest bezpłatnie tylko dla posiadaczy Paszportów wydanych przez Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, gdyż w ich cenie jest zawarty także koszt wysyłki certyfikatów. Posiadacze innych paszportów otrzymują certyfikaty po opłaceniu kosztów ich druku i wysyłki w wysokości 6 zł. Przypominamy, że paszporty pielgrzyma można zakupić w Centrum Pielgrzymkowym w Piekarach Sląskich.