Co przed nami

 

Drodzi przyjaciele, sympatycy i miłośnicy Camino

W tym roku świętujemy dwie uroczystości. Pierwsza to jubileusz 800-lecia erygowania parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie, druga - 25-go czerwca mija 10 lat od powstania Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino.

CO PRZED NAMI:

Wstępny plan na pierwsze półrocze:

 

* 24 maja godz. 18:00 - serdecznie zapraszamy do Biblioteki miejskiej w Tarnowskich Górach przy ul. Zamkowej na spotkanie z Szymonem Pilarzem  akutorem przewodników po Camino w Hiszpanii i Portugalii.

* 2 czerwca - pielgrzymka piesza Drogą św. Jakuba z Opavy do Hradca na Moravici.

Plan jest nastepujacy:

Własnymi samochodami dojeżdżamy na parking pod Dworcem PKP w Hradcu na Moravici. Ponieważ jest to pielgrzymka niedzielna, nie będzie problemu z zaparkowaniem samochodów w pobliżu dworca. Spotykamy się na stacji o godzinie 8:45. O tej godzinie będzie tu czekał na pielgrzymów nasz serdeczny przyjaciel  Ivosz. Kupujemy bilety (22 CZK) i pociągiem - wszyscy razem wyruszymy o 9:05 do stacji kolejowej Opawa-Wschód, przyjazd  o 9:18. Stamtąd przejdziemy pieszo do katedry (około 800 m), gdzie weźmiemy udział we Mszy Świętej o godzinie 10:00. Po Mszy św.  wyruszymy szlakiem pielgrzymkowym do Hradca nad Morawicą do kościoła cmentarnego św. Jakuba. Długość całej trasy pielgrzymkowej z katedry w Opawie do Hradca wynosi 11 km. Czas przejścia przy prędkości 4 km/h wynosi około 3 godzin. Jeśli Msza św. w katedrze trwa około 1 godziny, moglibyśmy być w Hradcu w kościele św. Jakuba około 14:00. Potem udamy się  w okolice zamku w Hradcu. Długość trasy w Hradcu od kościoła św. Jakuba do zamku wynosi 1,5 km. Główne zwiedzanie zamku trwa około 70 minut i jest w następujących cenach. Dorośli 220,- CZK, seniorzy 180,- CZK, dzieci do 17 lat 70,- CZK. Możemy wybrać krótsza trasę zwiedzanie wtedy ceny są niższe. Zwiedzanie na zasadzie kto chce ten idzie. Teren w okolicy bajecznie piękny,  wiele możliwości zagospodarowania czasu.  Ceny obiadu w Czechach - 150 CZK skromnie lub 250 - 350 CZK na bogato.

 

  Zapisywać się można już teraz na adres e-mail kontakt@caminosilesia.pl lub SMS-em na numer telefonu 509 28 68 48. Przy zapisach proszę koniecznie podać skąd zgłaszający pojedzie, czy ma miejsce w samochodzie aby kogoś dodatkowo zabrać.

* 15/16 czerwca dwudniowa! pielgrzymka Góra św. Anny - Kamień Śląski (nocleg) - Opole. Zapisy ruszyły. Ilość miejsc ograniczona do 40 osób. Decyduje data zapisu.

Dojazd pociagiem do Zdzieszowic. Od stacji PKP 6 km pieszo na Górę św. Anny, a stamtąd 15 km do Kamienia Śląskiego. Nocleg wspólna kolacja. Rano Msza św. i wyjście w kierunku Opola - około 20 km. Powrót do domu pociągiem. Szczegółowy plan wkrótce.

* 21-go czerwca - Górnosląski Klub Przyjaciół Camino będzie obchodził swoje 10 urodziny! Zapraszamy do "Sedlaczka" na godzinę 18:00 na urodzinowy tort i do wspólnego biesiadowania:)

* 27-go czerwca godzina 17:00 - Sośnicowice  kośiół sw. Jakuba Apostoła.  Msza św. w intencji założycieli i członków i sympatyków  Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino w 10 rocznicę powstania Klubu.

Tą Mszą św. za zgodą ks. proboszcza Marciana Gajdy chcelibyśmy rozpocząć cykl comiesięcznych Mszy św. w intencji pielgrzymujących Drogami św. Jakuba a tym samym pobudzić kult św. Jakuba Apostoła w diecezji gliwickiej, aby to miejsce stało się duchowym centrum dla wszyskich tych którym droga jest idea pielgrzymowania Drogami św. Jakuba.

 

Inne plany:

We wrześniu planujemy przejscie powstającym alternatywnym odcinkiem Via Regia który odchodzić będzie z  Wymysłowa w kierunku Świerklańca i dalej przez Nakło Śląskie, Tarnowskie Góry do Rept gdzie szlak połaczy się z główną nitką Drogi św. Jakuba.

CO ZA NAMI:

* 7 stycznia 2024 roku miłośnicy, sympatycy i przyjaciele Dróg św. Jakuba licznie spotkali się na radosnym Kolędowaniu z Camino w gościnnych podwojach Winiarni Restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach.

* 21 marca o godzinie 18:00 odbyło się kwartalne spotkanie Caminowiczów w gościnnej Winiarni Restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach.

* 24 marca - otwarcie sezonu pielgrzymek Drogami św. Jakba A.D. 2024 r. - pielgrzymka piesza z Rogoźnika do Sączowa.

* 18 maja - Pielgrzymka piesza Dropga św. Jakuba Via Regia z Kotulina na Górę św. Anny.

 

 

 

* 11 lat temu 1-go czerwca 2013 roku nastąpiło otwarcie śląskiego odcinka Drogi św. Jakuba.

O tym fakcie można przeczytać TUTAJ i TUTAJ

 

 

 UWAGA - możliwość zdobycia certyfikatu:

Pomysł nazwaliśmy roboczo - "Pielgrzymka od św. Jakuba do sw. Jakuba...poprzez św. Jakuba", Pielgrzymkę można rozpocząć od kościoła św. Jakuba w Lubszy i poprzez kościół stacyjny pw. św. Jakuba w Sączowie dojść do kościoła św. Jakuba w Sośnicowicach. Tym sposobem można nawiedzić wszystkie dwa kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła które są położone w diecezji gliwickiej. Cała trasa to nieco ponad 100 km. Można również rozpocząć pielgrzymowanie od Sączowa po Via Regia i zakończyć w Skorogoszczu. Po odbyciu pielgrzymki otrzymuje się specjalny certyfikat. Warunkiem jest udokumentowanie drogi pieczątkami w paszporcie pielgrzyma. Nie trzeba przechodzić Drogi jednym ciągiem, można podzielić jej przejście na etapy. Pytanie kierować do Piotra 509-28-68-48.

 

Wszystkich Was pozdrawiamy bardzo serdecznie "Buen Camino" i do zobaczenia na szlaku:)

                                           Tak wygląda Certyfikat

 

Nie jest konieczne aby przejść całe 100 km jednym ciągiem. Można te 100 km podzielić na jednodniowe odcinki, ważne aby łącznie po podsumowaniu było to nie mniej niż 100 km. Następnie zgłosić ten fakt mailowo na adres certyfikaty@camino.net.pl do Tomasza i Grażyny Witoszkin autorów projektu Certfikatu. Buen Camino.

Certyfikat wysyłany jest bezpłatnie tylko dla posiadaczy Paszportów wydanych przez Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, gdyż w ich cenie jest zawarty także koszt wysyłki certyfikatów. Posiadacze innych paszportów otrzymują certyfikaty po opłaceniu kosztów ich druku i wysyłki w wysokości 6 zł. Przypominamy, że paszporty pielgrzyma można zakupić w Centrum Pielgrzymkowym w Piekarach Sląskich.