Drodzi przyjaciele, sympatycy i miłośnicy Camino
W tym roku obchodziliśmy dwie ważne uroczystości. Pierwsza to jubileusz 800-lecia erygowania parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie i podniesienia tej świątyni do rangii Sanktuarium, druga - 25-go czerwca minęło 10 lat od powstania Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino.
CO PRZED NAMI w roku 2025:
* 19 stycznia o godzinie 16:00 zapraszamy na radosne Caminowe Kolędowanie jak co roku w gościnnej winiarni restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach.
W sobotę, 8 lutego 2025 r. miłośnicy pielgrzymowania i podróży duchowych spotkają się w Piekarach Śląskich-Kamieniu na wyjątkowym wydarzeniu, Festiwalu na Pielgrzymich Szlakach, który odbędzie się już po raz siódmy.
To fascynujące spotkanie pełne inspirujących prelekcji, rozmów i muzyki, które przybliży uczestnikom różne aspekty pielgrzymowania, zarówno w tradycji Kościoła Katolickiego, jak i w kontekście indywidualnych doświadczeń duchowych.
W tym roku będzie ono miało szczególny charakter, gdyż odbywa się w roku duszpasterskim 2024/2025, który ogłoszony został pod hasłem „Pielgrzymi nadziei".
Festiwal rozpocznie uroczysta Msza Święta w kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich-Kamieniu z homilią o. Tomasza Nowaka OP, dyrektora i duszpasterza Spotkań Młodych na Lednicy. Kapłan wygłosi również inauguracyjną prelekcję w parafialnej salce pt. „Pielgrzymowanie w tradycji Kościoła Katolickiego".
Później swoimi doświadczeniami pielgrzymowania podzieli się dr Franciszek Mróz, który na co dzień jest pracownikiem Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest także konsultorem w Radzie ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.
Szymon Pilarz, autor książki Camino de Santiago, opowie o swojej drodze do wiary tradycyjnej w prelekcji „Moje Camino de Santiago: od chrześcijańskiego teisty do katolika tradycji".
Kolejnym gościem spotkania będzie Jan Mela, który przedstawi inspirującą prelekcję pt. „Podróże w głąb siebie".
Następnie ks. Grzegorz Lepiorz zabierze uczestników „Śladami Edyty Stein", a Krum Krumov bułgar mieszkający w Polsce opowie o swojej niezwykłej podróży rowerowej z Łodzi do Medjugorie.
Panel dyskusyjny z udziałem wszystkich prelegentów poprowadzi Mariusz Piątkiewicz, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów.
Festiwal ok. godz. 19:00 zakończy nastrojowy koncert gitarowy Patryka Filipowicza pt. „Dróżki Pokory".
Wydarzenie będzie okazją do pogłębienia duchowego wymiaru pielgrzymowania, poznania fascynujących historii i podzielenia się własnymi doświadczeniami.
Organizatorem spotkania jest Górnośląski Klub Przyjaciół Camino oraz Parafia św. apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich-Kamieniu. Głównymi sponsorami wydarzenia są piekarskie spółki Energo-Complex i OBRE, a także Akademia Transformacji Energetycznej.
Serdecznie zapraszamy do udziału! Wstęp wolny.
! Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na część panelową, która rozpocznie się o godz. 16:00, wymagana rejestracja: https://evently.pl/.../7572-festiwal-na-pielgrzymich...
* 28 luty godz. 17-ta - Msza św. w intencji pielgrzymów w parafi pw. św. Jakuba Apostoła w Sośnicowicach.
* 21 marzec kwartalne spotkanie Caminowiczów w winiarni Restauracj "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach.
CO ZA NAMI:
* 7 stycznia 2024 roku miłośnicy, sympatycy i przyjaciele Dróg św. Jakuba licznie spotkali się na radosnym Kolędowaniu z Camino w gościnnych podwojach Winiarni Restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach.
* 21 marca o godzinie 18:00 odbyło się kwartalne spotkanie Caminowiczów w gościnnej Winiarni Restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach.
* 24 marca - otwarcie sezonu pielgrzymek Drogami św. Jakba A.D. 2024 r. - pielgrzymka piesza z Rogoźnika do Sączowa.
* 18 maja - Pielgrzymka piesza Drogą św. Jakuba Via Regia z Kotulina na Górę św. Anny.
* 24 maja godz. 18:00 - w Bibliotekce Miejskiej w Tarnowskich Górach przy ul. Zamkowej odbyło się spotkanie z Szymonem Pilarzem akutorem przewodników po Camino w Hiszpanii i Portugalii.
* 2 czerwca - pielgrzymka piesza Drogą św. Jakuba z Opavy do Hradca na Moravici.
* 21-go czerwca - Górnosląski Klub Przyjaciół Camino obchodził swoje 10 urodziny!
* 27-go czerwca godzina 17:00 w Sośnicowicach w kościele sw. Jakuba Apostoła odprawiona została Msza św. w intencji założycieli i członków i sympatyków Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino w 10 rocznicę powstania Klubu.
Tą Mszą św. za zgodą ks. proboszcza Marciana Gajdy chcelibyśmy rozpocząć cykl comiesięcznych Mszy św. w intencji pielgrzymujących Drogami św. Jakuba a tym samym pobudzić kult św. Jakuba Apostoła w diecezji gliwickiej, aby to miejsce stało się duchowym centrum dla wszyskich tych którym droga jest idea pielgrzymowania Drogami św. Jakuba.
* W Niedzielę 28-go lipca odbył sie Odpust u św. Jakuba w Sączowie. Uroczysta Msza św. na 800 lecie erygowania parafii odbyła się o godzinie 12:00 pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza.
GKPC wyruszył na uroczystość w pieszej pielgrzymce z parkingu leśnego w Wymysłowie.
* 7-go września w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa zaprosiliśmy do wspólnego pielgrzymowania: Kleszczów - Kozłów- Sośnicowice
Pielgrzymi wystartowali spod kościoła w Kleszczowie gdzie nastąpiło zawieszenie i poświęcenie kolejnej kapliczki św. Jakuba Apostoła. Pątnicy nawiedzili kościół w Kozłowie. Zakończenie pielgrzymki nastąpiło w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Sośnicowicach. Do przejcia był odcinek około 17 km.
* 20-go września o godzinie 18:00 odbyło się kwartalne spotkanie Caminowiczów w gościnnej Winiarni Restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach. Prelegentem był Dariusz Brosig który opowiedział o swojej pielgrzymce szlakiem św. Marcina.
* 27 września - w Sośnicowicach w kościele św. Jakuba Apostoła odbyła się Msza św. w intencji pielgrzymów o godzinie 17:00
* 25 października - w Sośnicowicach w kościele św. Jakuba Apostoła odbyła się Msza św. w intencji pielgrzymów o godzinie 17:00
* 11 listopada - Pielgrzymka Patriotyczna. Spotkaliśmy się w Tarnowskich Górach przed dworcem kolejowym. Oprowadzającym był Pan Paweł Matonia a kierownikiem trasy jego tata Stanisław. Przeszliśmy pod pomnik kolejarzy poległych w latach wojny oraz budowniczego magistrali węglowej Śląsk-Gdynia. Po zapaleniu zniczy i krótkiej modlitwie ulicą Krakowską przez rynek doszliśmy do kościoła Piotra i Pawła na Mszę św. w intencji Ojczyzny. Trasa, którą szliśmy jest częścią nowo projektowanej drogi św. Jakuba. Zapaliliśmy znicze przy 3 tablicach pamięci na ścianie kościoła oraz przy dzwonnicy gwarków. Następnie udaliśmy się w kierunku kościoła św. Anny, gdzie zapaliliśmy znicze przy tablicach pamięci. Przeszliśmy przez park miejski w kierunku cmentarza wojennego, gdzie zapaliliśmy znicze przy 3 pomnikach. Dalej w kierunku koszar, na terenie których znajdują się pomniki żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Przed koszarami znajduje się pomnik poległych artylerzystów.
Marsz zakończyliśmy na rynku. Długość trasy to ok. 7 km.
* 29-go listopada- o godzinie 17:00 w kościele pw. św. Jakuab Apostoła w Sośnicowicach odbyła się Mszę św. w intencjach pielgrzymów i za pielgrzymów.
* 7 grudnia odbyły się III Mikołajki na Drodze św. Jakuba. Abu zobaczyć jak było i pobrać zdjęcia wystarczy kliknąć w ten odnośnik:
https://drive.google.com/.../1fY6-NG1_2i6yNQRnlJPjNXTF_6q...
.* 11 lat temu 1-go czerwca 2013 roku nastąpiło otwarcie śląskiego odcinka Drogi św. Jakuba.
O tym fakcie można przeczytać TUTAJ i TUTAJ
UWAGA - możliwość zdobycia certyfikatu:
Pomysł nazwaliśmy roboczo - "Pielgrzymka od św. Jakuba do sw. Jakuba...poprzez św. Jakuba", Pielgrzymkę można rozpocząć od kościoła św. Jakuba w Lubszy i poprzez kościół stacyjny pw. św. Jakuba w Sączowie dojść do kościoła św. Jakuba w Sośnicowicach. Tym sposobem można nawiedzić wszystkie dwa kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła które są położone w diecezji gliwickiej. Cała trasa to nieco ponad 100 km. Można również rozpocząć pielgrzymowanie od Sączowa po Via Regia i zakończyć w Skorogoszczu. Po odbyciu pielgrzymki otrzymuje się specjalny certyfikat. Warunkiem jest udokumentowanie drogi pieczątkami w paszporcie pielgrzyma. Nie trzeba przechodzić Drogi jednym ciągiem, można podzielić jej przejście na etapy. Pytanie kierować do Piotra 509-28-68-48.
Wszystkich Was pozdrawiamy bardzo serdecznie "Buen Camino" i do zobaczenia na szlaku:)
Tak wygląda Certyfikat
Nie jest konieczne aby przejść całe 100 km jednym ciągiem. Można te 100 km podzielić na jednodniowe odcinki, ważne aby łącznie po podsumowaniu było to nie mniej niż 100 km. Następnie zgłosić ten fakt mailowo na adres certyfikaty@camino.net.pl do Tomasza i Grażyny Witoszkin autorów projektu Certfikatu. Buen Camino.
Certyfikat wysyłany jest bezpłatnie tylko dla posiadaczy Paszportów wydanych przez Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, gdyż w ich cenie jest zawarty także koszt wysyłki certyfikatów. Posiadacze innych paszportów otrzymują certyfikaty po opłaceniu kosztów ich druku i wysyłki w wysokości 6 zł. Przypominamy, że paszporty pielgrzyma można zakupić w Centrum Pielgrzymkowym w Piekarach Sląskich.