Co przed nami

Drodzy Pielgrzymi, Caminowicze.

Żyjemy w dziwnych czasach, każdy to przyzna, ale..żyjemy, a jak żyjemy to pielgrzymujemy, pielgrzymujemy zaś by poczuć że żyjemy.

Nie musisz jechać do Hiszpanii by być na Camino. Czas  nabrać wiatru w żagle a świeżego powietrza w płuca, a więć Ultreia! i Buen Camino!

 

 

CO PRZED NAMI w 2023 roku :

Mili Caminowicze Sympatycy, Przyjaciele Dróg św. Jakuba przedstawiamy wstępny plan na najbliższy czas:

 

* W tym roku a dokładnie 1-go czerwca minęła 10 rocznica otwarcia śląskiego odcinka Drogi św. Jakuba.

O tym fakcie można przeczytać TUTAJ i TUTAJ

 

* 8 października (niedziela) - kontynuacja pielgrzymowania po górnośląskiej Via Regia. Odcinek Zacharzowice-Toszek-Kotulin.

Rozpoczniemy Mszą św. w kościele w Zacharzowicach o godzinie 8:00. Wyjście na szlak po Mszy św. nowym zmodyfikowanym odcinkiem  Zacharzowice - Toszek. Dalej do Kotulina. Do przejścia około 19 km. Zakończenie około godz. 16-17 wspólnym posiłkiem w Kotulinie w budynku Caritas. Koszt: posiłek i koszt autokaru na powrót (około 35 zł od osoby) Zapisy przyjmowane od teraz do poniedziałku 2.10. u Piotra na kontakt@caminosilesia.pl lub SMS na numer 509 28 68 48. 

* 11 listopada - Partiotyczna pielgrzymka piesza.

* 18 listopada - FESTIWAL NA PIELGRZYMICH SZLAKACH w Piekarach Śląskich. 

* 9 grudnia - pielgrzymka po górnosląskiej Via Regia czyli Mikołajki na Drodze św. Jakuba z wizytą na Toszeckim Jarmarku Adwentowym.

W tym roku chcemy pielgrzymować Drogą św. Jakba Via Regia przez Górny Śląsk od PIEKAR ŚLĄSKICH DO SKOROGOSZCZY  i dać możliwośĆ tym wszystkim którzy nie przeszli jeszcze tej drogi lub któregoś z jej odcinków i chceliby uzyskać pamiątkowy certyfikat. Buen Camino. GKPC

 

  

UWAGA - możliwość zdobycia certyfikatu:

Pomysł nazwaliśmy roboczo - "Pielgrzymka od św. Jakuba do sw. Jakuba...poprzez św. Jakuba", Pielgrzymkę można rozpocząć od kościoła św. Jakuba w Lubszy i poprzez kościół stacyjny pw. św. Jakuba w Sączowie dojść do kościoła św. Jakuba w Sośnicowicach. Tym sposobem można nawiedzić wszystkie dwa kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła które są położone w diecezji gliwickiej. Cała trasa to nieco ponad 100 km. Można również rozpocząć pielgrzymowanie od Sączowa po Via Regia i zakończyć w Skorogoszczu. Po odbyciu pielgrzymki otrzymuje się specjalny certyfikat. Warunkiem jest udokumentowanie drogi pieczątkami w paszporcie pielgrzyma. Nie trzeba przechodzić Drogi jednym ciągiem, można podzielić jej przejście na etapy. Pytanie kierować do Piotra 509-28-68-48.

 

Wszystkich Was pozdrawiamy bardzo serdecznie "Buen Camino" i do zobaczenia na szlaku:)

                                           Tak wygląda Certyfikat

 

Nie jest konieczne aby przejść całe 100 km jednym ciągiem. Można te 100 km podzielić na jednodniowe odcinki, ważne aby łącznie po podsumowaniu było to nie mniej niż 100 km. Następnie zgłosić ten fakt mailowo na adres certyfikaty@camino.net.pl do Tomasza i Grażyny Witoszkin autorów projektu Certfikatu. Buen Camino.

Certyfikat wysyłany jest bezpłatnie tylko dla posiadaczy Paszportów wydanych przez Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, gdyż w ich cenie jest zawarty także koszt wysyłki certyfikatów. Posiadacze innych paszportów otrzymują certyfikaty po opłaceniu kosztów ich druku i wysyłki w wysokości 6 zł. Przypominamy, że paszporty pielgrzyma można zakupić w Centrum Pielgrzymkowym w Piekarach Sląskich.