Co przed nami

Szanowni Państwo,

Drodzy Sympatycy i Przyjaciele Drogi św. Jakuba,

 Ze względu na wprowadzony "stan zagrożenia epidemicznego" na terenie całego kraju informujemy co nastepuje:

Otwarcie sezonu pielgrzymek na Camino 2020 r. zaplanowane na sobotę 21 marca - nie odbędzie się ! Ze względu na zamkniętcie Centrum  Pielgrzymkowego w Piekarach Sląskich i kawiarenki, oraz zmieniajacej się sytuacji w kwestii zorganizowanych zgromadzeń zdecydowaliśmy przenieść to wydarzenie na inny termin, który zostanie podany do wiadomosci jak sytuacja się uspokoi. 

Pan Emil Mendyk prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce które ma pieczę nad Drogami św. Jakuba w naszym kraju  kieruje do Camiowiczów takie oto słowa i życzenia:

Zachęcamy do głębokiego i owocnego wykorzystania tego wyjątkowego (za)danego nam Wielkiego Postu, by tym większa była nadzieja i radość świętowania Wielkanocy. Temu z pewnością może służyć samotna lub rodzinna wędrówka Drogą św. Jakuba w swojej okolicy, co zapewne nie łamie narzuconego reżimu sanitarnego. Szczególnie efektywna może być ona w przypadku Opiekunów Szlaku, którzy mają teraz okazję do sprawdzenia stanu oznakowania swojego odcinka.  Wszystkim Przyjaciołom i sympatykom Camino de Santiago życzymy dużo dobra, sił i zdrowia! Ultreia!

* 19 kwiecień (Niedziela) - Pielgrzymka Drogą św. Jakuba Via Regia z Brzegu przez Małujowice do Oleśnicy Małej (odcinek ok. 18 km) - Planowana na ten dzień pielgrzymka na dzień dziejszy jest nadal aktualna! Na bieżąco monitorujemy sytyację.

Chcemy rozpocząć od Mszy św. o godzinie 9:00 w kościele w Brzegu, po niej przejście pod bramę zamku oraz wejście na plac zamkowy. Tam pamiątkowe zdjęcie. Nastepnie indywidualnie wyruszymy w drogę by po 7 km dotrzeć do kośiołs w św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. Zwiedzanie kościoła ok 13:00 i kontynuacja (ok 10 km ) do Oleśnicy Małej. Pielgrzymkę zakończymy ok. godziny 17-stej. Do Brzegu jedziemy wynajetym autokarem, który bedzie na nas czekął na końcu trasy i odwiezie patników spowrotem. Ze względu na konieczność  wcześniejszego zamówienia autokaru  zapisy na pielgrzymkę przyjmujemy od teraz do 20-go marca.  Ilość miejsc ograniczona. Decyduje data zgłoszenie. Koszt przejazdu - 40 zł. od osoby. Proszę nie zwlekać z decyzją to nam bardzo ułatwi organizację. Zapisy prowadzi Piotr pod dresem e-mail kontakt@caminosilesia.pl  lub pod numerem tel.: 662-28-17-28. Autokar zabierze patników z następujących miejsc - z Bytomia, spod zajezdni autobusowej w Zabrzu-Rokitnicy, spod kościoła na oś. Helenka i z Gliwic. Dokładne miejsce wsiadania i godziny podamy w późniejszym terminie.

*1 maj - Sztafeta piesza z Jasnej Góry do Rzymu - WYDARZENIE ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA!.

* 16/17 maj - Dwudniowa pielgrzymka Sląsko-Morawską Drogą św. Jakuba na odcinku Goszyce (Magdalenka)-Rudy Raciborskie-Nędza-Rez "Łężczok" Racibórz.

* 21 czerwiec - Letnie Spotkanie Sympatyków, Miłośników i Przyjaciół Dróg św. Jakuba. Tarnowskie Góry Restauracja "Sedlaczek" godzina 18:00.

* 25 lipca otwarcie Sląsko Morawskiej Drogi św. Jakuba - Msza św w kościele św. Jakuba w Raciborzu, po niej wymarsz w kierunku granicy z Czechami w Strachovicach, przez parafie Bojanów i Krzanowice.

 

                                          Jest już dostępny Certyfikat na górnośląski odcinek Drogi św. Jakuba.

 

Jak go otrzymać? Należy przejść pieszo nie mniej niż 100 km naszym odcinkiem Via Regia i udokumentować to pieczątkami w paszporcie pielgrzyma.

Nie jest konieczne aby przejść całe 100 km jednym ciągiem. Można te 100 km podzielić na jednodniowe odcinki, ważne aby łącznie po podsumowaniu było to nie mniej niż 100 km. Następnie zgłosić ten fakt mailowo na adres certyfikaty@camino.net.pl do Tomasza i Grażyny Witoszkin autorów projektu Certfikatu. Buen Camino.

Certyfikat wysyłany jest bezpłatnie tylko dla posiadaczy Paszportów wydanych przez Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, gdyż w ich cenie jest zawarty także koszt wysyłki certyfikatów. Posiadacze innych paszportów otrzymują certyfikaty po opłaceniu kosztów ich druku i wysyłki w wysokości 6 zł. Przypominamy, że paszporty pielgrzyma można zakupić w Centrum PIelgrzymkowym w Piekarach Sląskich.

       UWAGA Ponieważ w tym roku przypada 100 lecie urodzin św. papieża Jana Pawła II GKPC przygotował na tę okazję specjany wzór Certyfikatu " 100 km na 100 lecie " przyozdobiony symbolem herbu papieskiego. Zachęcamy goreąco do indywidualnego wyjścia na pielgrzymi szlak. Droga jest i czeka, a zaczyna się u progu Twojego domu. Szczęść Boże.