Co przed nami

Drodzy Pielgrzymi, Caminowicze.

Żyjemy w dziwnych czasach, każdy to przyzna, ale..żyjemy, a jak żyjemy to pielgrzymujemy, pielgrzymujemy zaś by poczuć że żyjemy.

Nie musisz jechać do Hiszpanii by być na Camino. Czas  nabrać wiatru w żagle a świeżego powietrza w płuca, a więć Ultreia! i Buen Camino!

 

 

CO PRZED NAMI w 2023 roku :

Mili Caminowicze Sympatycy, Przyjaciele Dróg św. Jakuba przedstawiamy wstępny plan na najbliższy czas:

 

* W tym roku a dokładnie 1-go czerwca mija 10 rocznica otwarcia śląskiego odcinka Drogi św. Jakuba.

O tym fakcie można przeczytać TUTAJ i TUTAJ Z tej okazji zapraszamy:

* 3-GO CZERWCA (Sobota) na pieszą pielgrzymkę po Via Regia na trasie Piekary Śląskie-Zbrosławice. Rozpoczynamy Mszą św. o godzinie 8:00 w piekarskiej bazylice. Po niej zbiórka uczestników na Placu Rajskim. Po wpólnej modlitwie i błogoisławiństwie wyruszymy na 18 km odcinek szalku w kierunku Zbrosławic. Na opłotakch Zbrosławic powstało w terenie Muzeum Militarne, tam pielgrzymi w cenie ok. 15 złotych będą mogli zjeść wojskową grochówkę. O godzinie 16:30 w zbrosławickim kościele zakończymy nabożeństwem czerwcowym. Zapisywać można się już teraz pod adresem: kontakt@caminosilesia.pl lub SMS-em 509-28-68-48

* 17 czerwca - pielgrzymka rowerowa szlakiem drewnianych kościołów przy Drodze św. Jakuba. Księży Las - Łubie (murowany) - Zacharzowice - Sieroty. Rozpoczynamy o 930 mszą św. w Kościele św. Michała Archanioła w Księżym Lesie. Drogą Via Regia jedziemy do Łubia (przyjazd ok. godz.11). Tu zatrzymujemy się w Kościele Narodzenia NMP. Następnie jedziemy nadal drogą Via Regia do Zacharzowic (przyjazd ok. godz. 12).Zatrzymujemy się w Kościele św. Wawrzyńca. Dalej jedziemy jeszcze (starą) drogą Via Regia, by przed Wilkowiczkami skręcić w prawo do Łączek. Do miejscowości Łączki jedziemy bardzo mało uczęszczaną drogą asfaltową,
a dalej już drogą polną do Kościoła Wszystkich Świętych w Sierotach (planowany przyjazd ok. 20 min. po 13). Po zwiedzeniu kościoła przewiduję ok. godzinną przerwę na odpoczynek i posiłek, przed powrotem do Księżego Lasu. Powrót do Księżego Lasu drogami polnymi przez Wojskę i Jasionę. Ostatni odcinek drogi (2,5 km) drogą publiczną.
Całkowita długość przebytej drogi ok.27 km.

* 21 czerwca - o godzinie 18:00 - Letnie Spotkanie Camionowiczów w Restauracji Sedlaczek w Tarnowskich Górach

* 22 lipca - odbedzie się po raz kolejny Dzień Jakubowy w Tarnowskich Górach .

* 29 lipca - Jarmark Jakubowy w Toszku oraz piesza pielgrzymka ze Zbrosławic do Toszka.

INNE PLANY:

 

W planach na jesień pielgrzymka wyjazdowa do najstarszego Polskiego Sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie.

W tym roku chcemy pielgrzymować Drogą św. Jakba Via Regia przez Górny Śląsk od PIEKAR ŚLĄSKICH DO SKOROGOSZCZY  i dać możliwośĆ tym wszystkim którzy nie przeszli jeszcze tej drogi lub któregoś z jej odcinków i chceliby uzyskać pamiątkowy certyfikat. Buen Camino. GKPC

 

  

UWAGA - możliwość zdobycia certyfikatu:

Pomysł nazwaliśmy roboczo - "Pielgrzymka od św. Jakuba do sw. Jakuba...poprzez św. Jakuba", Pielgrzymkę można rozpocząć od kościoła św. Jakuba w Lubszy i poprzez kościół stacyjny pw. św. Jakuba w Sączowie dojść do kościoła św. Jakuba w Sośnicowicach. Tym sposobem można nawiedzić wszystkie dwa kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła które są położone w diecezji gliwickiej. Cała trasa to nieco ponad 100 km. Można również rozpocząć pielgrzymowanie od Sączowa po Via Regia i zakończyć w Skorogoszczu. Po odbyciu pielgrzymki otrzymuje się specjalny certyfikat. Warunkiem jest udokumentowanie drogi pieczątkami w paszporcie pielgrzyma. Nie trzeba przechodzić Drogi jednym ciągiem, można podzielić jej przejście na etapy. Pytanie kierować do Piotra 509-28-68-48.

 

Wszystkich Was pozdrawiamy bardzo serdecznie "Buen Camino" i do zobaczenia na szlaku:)

                                           Tak wygląda Certyfikat

 

Nie jest konieczne aby przejść całe 100 km jednym ciągiem. Można te 100 km podzielić na jednodniowe odcinki, ważne aby łącznie po podsumowaniu było to nie mniej niż 100 km. Następnie zgłosić ten fakt mailowo na adres certyfikaty@camino.net.pl do Tomasza i Grażyny Witoszkin autorów projektu Certfikatu. Buen Camino.

Certyfikat wysyłany jest bezpłatnie tylko dla posiadaczy Paszportów wydanych przez Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, gdyż w ich cenie jest zawarty także koszt wysyłki certyfikatów. Posiadacze innych paszportów otrzymują certyfikaty po opłaceniu kosztów ich druku i wysyłki w wysokości 6 zł. Przypominamy, że paszporty pielgrzyma można zakupić w Centrum Pielgrzymkowym w Piekarach Sląskich.