Co przed nami

 

 NOWY ROK 2022 - ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY.

Drodzy Pielgrzymi, Caminowicze.

Żyjemy w dziwnych czasach, każdy to przyzna, ale..żyjemy, a jak żyjemy to pielgrzymujemy, pielgrzymujemy zaś by poczuć że żyjemy.

Czas  nabrać wiatru w żagle a świeżego powietrza w płuca i Ultreia!

 

CO PRZED NAMI :

 * 17.09. - pielgrzymka rowerowa - Drewniane kościoły przy Sląsko-Morawskiej Drogi św. Jakuba.

Rozpoczynamy Mszą św. o godz 8: 00 w Kościele Wniebowzięcia NMPw Gliwicach (ul. Kozielska 50). Wyjazd ok. godz. 915. Przejazd głównie
drogami polnymi i leśnymi (ok. 12 km) do Kościoła św. Trójcy w Rachowicach (ul. Wiejska 11a).
W przypadku gdyby padał deszcz, albo po większych uprzednich opadach, będziemy musieli jechać szosą przez Sośnicowice i droga wydłuża nam się o ok. 4 km. Do pozostałych kościołów jedziemy już drogami publicznymi, ale ze względu na sobotę, ruch powinien być nieduży.
Z Rachowaic jedziemy ok. 3 km. do Kościóła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach.
Do następnego Kościoła cmentarnego św. Bartłomieja w Smolnicy mamy trochę ponad 8 km. Na prawie 5 km. odcinku drogi z Sierakowic do Sośnicowic należy liczyć się z większym nasileniem ruchu drogowego (droga nr 408).
W zależności od tego o której godzinie będziemy w Sośnicowicach, albo jedziemy bez zatrzymywania się do Smolnicy, albo zatrzymujemy się na posiłek (organizowany we własnym zakresie). Wynika to z tego, że w ostatnim odwiedzanym przez nas kościele w Żernicy o godz. 13:00 i 15:00 odprawiane są Msze św. Musimy się starać aby być tam albo przed 12:30, albo ok. 13: 00.
Z kościoła w Smolnicy do Kościoła św. Michała Archanioła w Żernicy mamy ok. 4 km. Stąd wracamy (ok. 9 km.) do miejsca, skąd zaczynaliśmy naszą pielgrzymkę, tzn. na ul. Kozielską w Gliwicach, chyba, że komuś z tego miejsca bliżej do domu. Dlugość całej pętli wynosi ok. 36 km

* 21.09. godz. 18:00 - Jesienne Spotkanie Caminowiczów w Restauracji "SedLaczek" w Tarnowskich Górach.

CO ZA NAMI:


Rok 2022 rozpoczęliśmy od pielgrzymki do Sączowa 2 stycznia o godzinie 7:15 wyruszyliśmy z parkingu leśnego w Wymysłowie, by przybyć na Mszę św. o godzinie 9:00 z intencją o wstawiennictwo św. Jakuba Apostoła dla opiekunów szlaku i wszystkich pielgrzymów w Nowym 2022 Roku.

* 15 stycznia o godzinie 17:00 w Restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach odbyło się  CAMINOWE KOLĘDOWANIE ze świętym Jakubem.

* 26 stycznia - zimowa pielgrzymka piesza Rudy - Jankowice - Rudy.

* 21-go marca - wiosenne Caminowe spotkanie w Winiarni "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach. O swoim Camino opowiedzieli nasi przyjaciele Tomasz i Grazyna Witoszkin.

* 26-go marca - Otwarcie Sezonu Pielgrzymkowego 2022. Pielgrzymka piesza Radzionków - Piekary Śląskie. Opcja 2 - Sączów - Piekary Śląskie.

* 23-go kwietnia - Wspólnie z autorami bloga "Muszle w Plecaku" zaprosiliśmy na pielgrzymkę pieszą z Toszka do Kleszczowa - z okazji 5 rocznicy pierwszego przejścia Śląsko-Morawską Drogą św. Jakuba. Do przejścia było ok. 21 km. Pielgrzyumkę rozpoczęliśmy Mszą św. W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku o godzinie 8:00. Wyjście na szlak indywidualnie według opisu trasy. O 12:00 zebraliśmy się w kościele w Poniszowicach na modlitwie Anioł Pański. W Pławniowicach na placu za Strażą Pożarną słodki pocżęstunek i kawa. Do kościoła w Kleszczowie dotarliśmy o godzinie 16:00, tam krótkie nabożeństwo przed Przenajświętszym Sakramentem oraz poświącenie kolejnej kapliczki św. Jakuba Apostoła.

 * 17 maja w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach odbyło się  Nabożeństwo Majowe ze św. Jakubem z udziałem nszego opiekuna duchowego księdza Grzegorz Lepiorza.

* 12 czerwca odbyła się pielgrzymka autokarowa do Brzeska.

* 21 czerwca odbyło się kolejne tym razem  Letnie Spotkanie Caminowiczów tradycjnie w winiarni restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach.

* 24 czerwca - 8 rocznica powstania Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino. Tego dnia w kościoła św. Barbary w Bytomiu odbyła sie Msza św. w intecncji założycieli GKPC oraz opiekunów Dróg św. Jakuba na Śląsku którą odprawił nasz opiekun duchowy ks. Grzegorz Lepiorz.

* 23 lipca II Tarnogórski Dzień Jakubowy.

* 24 lipca - Jarmark Jakubowy w Toszku. 

W roku świetym Jakubowym warto skorzystać z takiej oto propozycji:

Pomysł nazwaliśmy roboczo - "Pielgrzymka od św. Jakuba do sw. Jakuba...poprzez św. Jakuba", Pielgrzymkę należy rozpocząć od kościoła św. Jakuba w Lubszy i poprzez kościół stacyjny pw. św. Jakuba w Sączowie (odpusty) dojść do kościoła św. Jakuba w Sośnicowicach. Tym sposobem można nawiedzić wszystkie dwa kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła które są położone w diecezji gliwickiej. Cała trasa to nieco ponad 100 km. Po odbyciu pielgrzymki otrzymuje się specjalny certyfikat. Warunkiem jest udokumentowanie drogi pieczątkami w paszporcie pielgrzyma. Nie trzeba przechodzić Drogi jednym ciągiem, można podzielić jej przejście na etapy. Pytanie kierować do Piotra 662-28-17-28.

 

Wszystkich Was pozdrawiamy bardzo serdecznie "Buen Camino" i do zobaczenia na szlaku:)

                                           Jest już dostępny Certyfikat na górnośląski odcinek Drogi św. Jakuba.

 

Jak go otrzymać? Należy przejść pieszo nie mniej niż 100 km naszym odcinkiem Via Regia i udokumentować to pieczątkami w paszporcie pielgrzyma.

Nie jest konieczne aby przejść całe 100 km jednym ciągiem. Można te 100 km podzielić na jednodniowe odcinki, ważne aby łącznie po podsumowaniu było to nie mniej niż 100 km. Następnie zgłosić ten fakt mailowo na adres certyfikaty@camino.net.pl do Tomasza i Grażyny Witoszkin autorów projektu Certfikatu. Buen Camino.

Certyfikat wysyłany jest bezpłatnie tylko dla posiadaczy Paszportów wydanych przez Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, gdyż w ich cenie jest zawarty także koszt wysyłki certyfikatów. Posiadacze innych paszportów otrzymują certyfikaty po opłaceniu kosztów ich druku i wysyłki w wysokości 6 zł. Przypominamy, że paszporty pielgrzyma można zakupić w Centrum Pielgrzymkowym w Piekarach Sląskich.