Co przed nami

 

Drodzi przyjaciele, sympatycy i miłośnicy Camino

W tym roku świętujemy dwie uroczystości. Pierwsza to jubileusz 800-lecia erygowania parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie, druga - 25-go czerwca mija 10 lat od powstania Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino.

CO PRZED NAMI:

W Niedzielę 28-go sierpnia Odpust u św. Jakuba w Saczowie. Uroczysta Msza św. na 800 lecie parafii o godzinie 12:00.

GKPC wyrusza w pieszej pielgrzymce. Spotykamy sie o godzinie 9:00 na leśnym parkingu w Wymysłowie.

 

 

Inne plany:

We wrześniu planujemy przejscie powstającym alternatywnym odcinkiem Via Regia który odchodzić będzie z  Wymysłowa w kierunku Świerklańca i dalej przez Nakło Śląskie, Tarnowskie Góry do Rept gdzie szlak połaczy się z główną nitką Drogi św. Jakuba.

CO ZA NAMI:

* 7 stycznia 2024 roku miłośnicy, sympatycy i przyjaciele Dróg św. Jakuba licznie spotkali się na radosnym Kolędowaniu z Camino w gościnnych podwojach Winiarni Restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach.

* 21 marca o godzinie 18:00 odbyło się kwartalne spotkanie Caminowiczów w gościnnej Winiarni Restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach.

* 24 marca - otwarcie sezonu pielgrzymek Drogami św. Jakba A.D. 2024 r. - pielgrzymka piesza z Rogoźnika do Sączowa.

* 18 maja - Pielgrzymka piesza Drogą św. Jakuba Via Regia z Kotulina na Górę św. Anny.

* 24 maja godz. 18:00 -  w Bibliotekce Miejskiej w Tarnowskich Górach przy ul. Zamkowej odbyło się spotkanie z Szymonem Pilarzem  akutorem przewodników po Camino w Hiszpanii i Portugalii.

* 2 czerwca - pielgrzymka piesza Drogą św. Jakuba z Opavy do Hradca na Moravici.

* 21-go czerwca - Górnosląski Klub Przyjaciół Camino obchodził swoje 10 urodziny!

* 27-go czerwca godzina 17:00 w Sośnicowicach w kościele sw. Jakuba Apostoła odprawiona została Msza św. w intencji założycieli i członków i sympatyków  Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino w 10 rocznicę powstania Klubu.

Tą Mszą św. za zgodą ks. proboszcza Marciana Gajdy chcelibyśmy rozpocząć cykl comiesięcznych Mszy św. w intencji pielgrzymujących Drogami św. Jakuba a tym samym pobudzić kult św. Jakuba Apostoła w diecezji gliwickiej, aby to miejsce stało się duchowym centrum dla wszyskich tych którym droga jest idea pielgrzymowania Drogami św. Jakuba. Kolejna Msza św. jest zaplanowana na 27 września na godzinę 17:00 - zapraszamy serdecznie.

 

* 11 lat temu 1-go czerwca 2013 roku nastąpiło otwarcie śląskiego odcinka Drogi św. Jakuba.

O tym fakcie można przeczytać TUTAJ i TUTAJ

 

 

 UWAGA - możliwość zdobycia certyfikatu:

Pomysł nazwaliśmy roboczo - "Pielgrzymka od św. Jakuba do sw. Jakuba...poprzez św. Jakuba", Pielgrzymkę można rozpocząć od kościoła św. Jakuba w Lubszy i poprzez kościół stacyjny pw. św. Jakuba w Sączowie dojść do kościoła św. Jakuba w Sośnicowicach. Tym sposobem można nawiedzić wszystkie dwa kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła które są położone w diecezji gliwickiej. Cała trasa to nieco ponad 100 km. Można również rozpocząć pielgrzymowanie od Sączowa po Via Regia i zakończyć w Skorogoszczu. Po odbyciu pielgrzymki otrzymuje się specjalny certyfikat. Warunkiem jest udokumentowanie drogi pieczątkami w paszporcie pielgrzyma. Nie trzeba przechodzić Drogi jednym ciągiem, można podzielić jej przejście na etapy. Pytanie kierować do Piotra 509-28-68-48.

 

Wszystkich Was pozdrawiamy bardzo serdecznie "Buen Camino" i do zobaczenia na szlaku:)

                                           Tak wygląda Certyfikat

 

Nie jest konieczne aby przejść całe 100 km jednym ciągiem. Można te 100 km podzielić na jednodniowe odcinki, ważne aby łącznie po podsumowaniu było to nie mniej niż 100 km. Następnie zgłosić ten fakt mailowo na adres certyfikaty@camino.net.pl do Tomasza i Grażyny Witoszkin autorów projektu Certfikatu. Buen Camino.

Certyfikat wysyłany jest bezpłatnie tylko dla posiadaczy Paszportów wydanych przez Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, gdyż w ich cenie jest zawarty także koszt wysyłki certyfikatów. Posiadacze innych paszportów otrzymują certyfikaty po opłaceniu kosztów ich druku i wysyłki w wysokości 6 zł. Przypominamy, że paszporty pielgrzyma można zakupić w Centrum Pielgrzymkowym w Piekarach Sląskich.