Co przed nami

 

 NOWY ROK 2022 - ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY.

Drodzy Pielgrzymi, Caminowicze.

Żyjemy w dziwnych czasach, każdy to przyzna, ale..żyjemy, a jak żyjemy to pielgrzymujemy, pielgrzymujemy zaś by poczuć że żyjemy.

Czas  nabrać wiatru w żagle a świeżego powietrza w płuca i Ultreia!

 

CO PRZED NAMI :

 

* 12 czerwca Pielgrzymka autokarowa Brzesko. Program pielgrzymki wygląda tak:

Wyjazd o godzinie 6:30 z Gliwic z parkingu przy Radiostacji gliwickiej (od ulicy Lublinieckiej).

Pierwszym punktem pielgrzymki jest Szczepanów skąd pochodzi św. Stanisław biskup, męczennik, parton Polski. Nawiedzimy piękne sanktuarium bazylikę mniejszą i ruszymy w pieszą pielgrzymkę Drogą św. Jakuba Via Regia do sanktuarium św. Jakuba w Brzesku. Do przejścia będzie odcinek około 7 km. Tam o godzinie 12:00 weżmiemy udział we Mszy św. z odsłonięciem obrazu. Po Mszy św. wspólny posiłek i spotkanie z Bractwem św. Jakuba w Brzesku i wyjazd w drogę powrotną.  W dodze powrotnej nawiedzimy Opactwo Benedyktynek  w Staniątkach najstarszy w Polsce klasztor tego zgromadzenia. Reszta szczegółów w niedługim czasie.

Koszt przejazdu autokarem 60 zł od osoby. Kilka złotych proszę mieć przy sobie na ciepły posiłek.

21 czerwca zapraszamy na Letnie Spotkanie Caminowiczów tradycjnie do restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach o godzinie 18:00.

* 24 czerwca - 8 rocznica powstania Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino. Tego dnia zapraszamy do kościoła św. Barbary w Bytomiu na Mszę św. o godzinie 18:00  w intecncji założycieli GKPC oraz opiekunów Dróg św. Jakuba na Śląsku którą odprawi nasz opiekun duchowy ks. Grzegorz Lepiorz.

W czerwcu w planach jest pielgrzymka piesza z Góry św. Anny do Kamienia Śląskiego ze zwiedzaniem okolicy oraz pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium św. Jakuba z Brzesku połączona ze spotkaniem z Bractwem św. Jakuba.

Pielgrzymka autokarowa Brzesko. Ponieważ wcześniej musimy zamówić autokar co wiąże się z kosztami prosimy o wstępną deklarację kto chciałby wziąć w niej udział to bardzo ułatwi sprawy organizacyjne. Potem z tymi osobami ustalimy najbardziej dogodny termin. Byłaby to sobota bądź niedziela 11 lub 12 albo 18, 19 czerwca. Wstępne deklaracje można już kierować na maila kontakt@caminosilesia.pl

* 23 lipca - Dzień Jakubowy w Tarnowskich Górach.

* 24 lipca - Jarmark Jakubowy w Toszku.

CO ZA NAMI:


Rok 2022 rozpoczęliśmy od pielgrzymki do Sączowa 2 stycznia o godzinie 7:15 wyruszyliśmy z parkingu leśnego w Wymysłowie, by przybyć na Mszę św. o godzinie 9:00 z intencją o wstawiennictwo św. Jakuba Apostoła dla opiekunów szlaku i wszystkich pielgrzymów w Nowym 2022 Roku.

* 15 stycznia o godzinie 17:00 w Restauracji "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach odbyło się  CAMINOWE KOLĘDOWANIE ze świętym Jakubem.

* 26 stycznia - zimowa pielgrzymka piesza Rudy - Jankowice - Rudy.

* 21-go marca - wiosenne Caminowe spotkanie w Winiarni "Sedlaczek" w Tarnowskich Górach. O swoim Camino opowiedzieli nasi przyjaciele Tomasz i Grazyna Witoszkin.

* 26-go marca - Otwarcie Sezonu Pielgrzymkowego 2022. Pielgrzymka piesza Radzionków - Piekary Śląskie. Opcja 2 - Sączów - Piekary Śląskie.

* 23-go kwietnia - Wspólnie z autorami bloga "Muszle w Plecaku" zaprosiliśmy na pielgrzymkę pieszą z Toszka do Kleszczowa - z okazji 5 rocznicy pierwszego przejścia Śląsko-Morawską Drogą św. Jakuba. Do przejścia było ok. 21 km. Pielgrzyumkę rozpoczęliśmy Mszą św. W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku o godzinie 8:00. Wyjście na szlak indywidualnie według opisu trasy. O 12:00 zebraliśmy się w kościele w Poniszowicach na modlitwie Anioł Pański. W Pławniowicach na placu za Strażą Pożarną słodki pocżęstunek i kawa. Do kościoła w Kleszczowie dotarliśmy o godzinie 16:00, tam krótkie nabożeństwo przed Przenajświętszym Sakramentem oraz poświącenie kolejnej kapliczki św. Jakuba Apostoła.

 * 17 maja w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach odbyło się  Nabożeństwo Majowe ze św. Jakubem z udziałem nszego opiekuna duchowego księdza Grzegorz Lepiorza.

W roku świetym Jakubowym warto skorzystać z takiej oto propozycji:

Pomysł nazwaliśmy roboczo - "Pielgrzymka od św. Jakuba do sw. Jakuba...poprzez św. Jakuba", Pielgrzymkę należy rozpocząć od kościoła św. Jakuba w Lubszy i poprzez kościół stacyjny pw. św. Jakuba w Sączowie (odpusty) dojść do kościoła św. Jakuba w Sośnicowicach. Tym sposobem można nawiedzić wszystkie dwa kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła które są położone w diecezji gliwickiej. Cała trasa to nieco ponad 100 km. Po odbyciu pielgrzymki otrzymuje się specjalny certyfikat. Warunkiem jest udokumentowanie drogi pieczątkami w paszporcie pielgrzyma. Nie trzeba przechodzić Drogi jednym ciągiem, można podzielić jej przejście na etapy. Pytanie kierować do Piotra 662-28-17-28.

 

Wszystkich Was pozdrawiamy bardzo serdecznie "Buen Camino" i do zobaczenia na szlaku:)

                                           Jest już dostępny Certyfikat na górnośląski odcinek Drogi św. Jakuba.

 

Jak go otrzymać? Należy przejść pieszo nie mniej niż 100 km naszym odcinkiem Via Regia i udokumentować to pieczątkami w paszporcie pielgrzyma.

Nie jest konieczne aby przejść całe 100 km jednym ciągiem. Można te 100 km podzielić na jednodniowe odcinki, ważne aby łącznie po podsumowaniu było to nie mniej niż 100 km. Następnie zgłosić ten fakt mailowo na adres certyfikaty@camino.net.pl do Tomasza i Grażyny Witoszkin autorów projektu Certfikatu. Buen Camino.

Certyfikat wysyłany jest bezpłatnie tylko dla posiadaczy Paszportów wydanych przez Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, gdyż w ich cenie jest zawarty także koszt wysyłki certyfikatów. Posiadacze innych paszportów otrzymują certyfikaty po opłaceniu kosztów ich druku i wysyłki w wysokości 6 zł. Przypominamy, że paszporty pielgrzyma można zakupić w Centrum Pielgrzymkowym w Piekarach Sląskich.