Kronika

5-6 marca 2016 r. integracyjno-szkoleniowe Spotkanie Opiekunów Dróg św. Jakuba w Polsce.

W dniach 5-6 marca w Piekarach Śląskich odbyło się integracyjno-szkoleniowe Spotkanie Opiekunów Dróg św. Jakuba w Polsce w którym udział wzięło 29 osób przybyłych z daleka i bliska. O godzinie 10:30 w sali kawiarenki Centrum Pielgrzymkowego zebranych powitał prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce Pan Emil Mendyk. Po przedstawieniu się uczestników spotkania prelekcję na temat doświadczeń w organizacji opieki nad pielgrzymami u naszych sąsiadów zza Odry wygłosił przybyły z Gniezna Pan Sławomir Kozłowski, koordynator polskiej części projektu „ Europejskie Drogi św. Jakuba ". Zebrani mogli się dowiedzieć min.: o różnicach w pojmowaniu czym jest pielgrzymka i pielgrzymowanie. Po krótkiej przerwie na kawę, do tematu nawiązywał wykład kolejnego zaproszonego prelegenta ks. Artura Pytla, który wyjaśniał chrześcijanki charakter pielgrzymowania. Podkreślał, że pierwszym i najważniejszym punktem wyjścia na Drogę św. Jakuba jest wymiar duchowy, religijny. Pielgrzymowanie, poza walorami krajoznawczymi, kulturowymi, to przede wszystkim czas spotkania z Bogiem. Zachęcał opiekunów szlaku do akcentowania i pielęgnowania dziedzictwa które niesie tradycja pielgrzymowania do miejsc świętych.

Obiad w Domu Pielgrzyma był znakomitą okazją do lepszego wzajemnego poznania się. Po godzinnej przerwie przyszedł czas na zapoznanie się z tematyką prawidłowego znakowania szlaków turystycznych, w naszym przypadku pielgrzymkowych. Wiedzą na ten temat dzielił się z nami Pan Sławomir Hanc przewodnik PTTK, licencjonowany znakarz szlaków turystycznych. Wykład obejmował szeroki zakres przepisów i zasad projektowania oraz prowadzenia szlaków pieszych. Bardzo cenne były wskazówki jak skutecznie i trwale malować oznaczenia, gdzie je umieszczać by były widoczne i czytelne dla pielgrzymujących. Zwieńczeniem nabytych wiadomości był kolejny punkt programu dnia-wyjście w teren połączone z zajęciami praktycznymi. Grupa przebyła odcinek ok. 5 km górnośląskiego odcinka Drogi św. Jakuba. Powrót na miejsce noclegowe przypadł już w porze wcześnie zapadającego zmroku. Cześć uczestników pierwszego dnia Spotkania Opiekunów powróciła do swoich domów. Pozostali wieczór pierwszego dnia zakończyli przy wspólnym stole dzieląc się opowieściami z Drogi i radością z przebywania we wspólnocie caminowiczów. Swoją obecnością zaszczycił nas przybyły wieczorową porą z Sączowa duszpasterz Drogi św. Jakuba diecezji sosnowieckiej ks. proboszcz Marek Sendal.

Drugi dzień piekarskiego spotkania rozpoczęliśmy wczesnym śniadaniem o godzinie 7:15 Po posiłku autobusem miejskim udaliśmy się do leżącego na Via Regia, niedaleko Piekar Śląskich Sączowa, by w tamtejszej świątyni pw. św. Jakuba Apostoła wziąć udział we Mszy św. Na zakończenie Eucharystii uczestnicy Spotkanie Opiekunów mieli możliwość ucałowania relikwii św. Jakuba Apostoła. Powrót do Piekar Sląskich to pokonanie 12 kilometrowego odcinka Drogi św. Jakuba które połączone było z zajęciami praktycznymi polegającymi na uzupełnieniu oznakowania. Podczas tych czynności zastała nas ekipa TVP3 Katowice, dzięki której o naszym istnieniu i naszej pracy w terenie mogli się dowiedzieć mieszkańcy Śląska:)

Link http://katowice.tvp.pl/24317851/pielgrzymka-ekstremalna-5-krajow-i-3-tysiace-kilometrow

W bazylice piekarskiej przed obliczem Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej  zakończyliśmy integracyjno-szkoleniowe spotkanie Opiekunów Dróg św. Jakuba w Polsce bogatsi o bezcenna wiedzę którą teraz możemy spożytkować dla wspólnego dobra. Buen Camino.

Link do zdjęć tutaj: https://www.dropbox.com/sh/ze2y4yqjs1w61yy/AAAwHw6lzofSgZ_lQV1HtK0_a?dl=0

powrót 5-6 marca 2016 r. integracyjno-szkoleniowe Spotkanie Opiekunów Dróg św. Jakuba w Polsce.